Z marketingové manažerky fitness trenérkou? „Chtěla jsem zjistit, co dělám špatně,” říká Petra Prokopová

Jaká byla cesta z kancelářské židle do posilovny? Proč se Petra Prokopová rozhodla office dress code marketingové manažerky vyměnit za fitness outfit? Inspiraci do svého pracovního nebo sportovního života můžete hledat v novém rozhovoru, ve kterém nám Petra odpověděla na vše, co nás zajímalo.

Jaká je tvoje původní profese a měla si lásku k pohybu od malička?
Sport k mému životu patřil odjakživa byť s přestávkami. Závodně jsem hrála tenis, ten jsem doplňovala běháním, kondiční příprava tady tehdy moc nebyla. To mi vydrželo do druháku na gymplu, kdy přišel útlum. K běhání a sportu jsem se vrátila po ukončení vysoké školy. Šlo to postupně, napřed běhání a postupně jsem přibrala aktivity ve fitku. Byl to tenkrát skvělý způsob, jak si čistit hlavu od práce a celkově se protáhnout. Moje původní práce byla dost sedavá. Sice jsem jako marketingová manažerka sem tam vyrazila fotit, něco zařídit, ale většinu času jsem seděla přikovaná k židli a koukala do monitoru.

Jak si se dostala z klasické sedavé práce k postu trenérky?
Běhání bylo super na čištění hlavy, ale po čase mě z něj pobolívali záda, se kterými jsem měla problémy již dříve. Chtěla jsem přijít na to proč. Zjistit, co dělám špatně, co mohu zlepšit, aby mě po běhání nic nebolelo. Udělala jsem první krok, přihlásila se do kurzu Instruktor fitness. Můj tehdejší učitel (a současný kamarád) mě “nakazil” svým nadšením pro tuto práci. Původně jsem si kurz dělala jen pro sebe. Největší zlom přišel, když mi jedna fyzioterapeutka řekla, že mému tělu bude lépe, když budu trénovat. Po ukončení kurzu jsem začala, jako lektorka skupinových lekcí, posléze vypomáhala v jednom corporátním gymu, kde jsem získala dobrou praxi. Ta mi pomohla k tomu, že jsem se stala trenérkou na plný úvazek.

Kdo nejčastěji vyhledává tvoje služby a proč? Muži nebo ženy?
V tréninku mám spíše dámy, ale i pánové se najdou. Samotnou skupinu pak tvoří děti, spolupracuji i se fotbalovými týmy a loni jsem spolupracovala i na plaveném kempu. Co se týče mých svěřenců v gymu nejčastěji trénuji lidi, co dělají nějaký další sport nebo jsou obecně sportovně založení. S těmi se zaměřujeme na zlepšení kondice či toho, co potřebují k danému sportu. Tím, že jsem sama měla špatná záda zaměřila jsem se hodně i směrem na fyziofitness. Velkou část mých klientů jsou ti, kteří potřebují cvičit buď po úrazech nebo řešíme bolesti zad, obvykle způsobené sedavým zaměstnáním.

Nadchly tě nějaký cvičící trendy tak, že by si je zařadila do své metody cvičení?
Trendům moc nepodléhám. Spíše se nechávám inspirovat a čerpán nové znalosti od kolegů, lektorů na kurzech a vycházet z toho, co je pro naše tělo přirozené. Nejvíce mě ovlivnil můj mentor a kolega, skvělý kondiční trenér Martin Iterský (kondiční trenér HC Metallurg, KHL), který mi předal mnoho poznatků z oblasti zlepšení pohybového stereotypu. V neposlední řadě mě přivedl k platformě Procedos a systému cvičení na ní. Skvělé a tomto cvičení je, že vychází z přirozených pohybů a díky platformě je vše zcela názorné a zábavné.

Jaké nejčastější chyby vidíš u lidí, kteří vyhledají tvoje služby?
Každý z nás je jedineční a dělá v pohybu “své” chyby. Nelze tedy odpovědět zcela jednoznačně. Jako jedenu z častějších chyb, se kterými se setkávám je, že ne jen moji potencionální klienti mají ochablou spodní část břicha, díky tomu špatně stabilizují trub a zatěžují spodní část zad.

Není celá ta „fitness“ vlna kruhových tréninků a vypracovaných fitness fotek pouze dočasná?
U nás je stále velmi zakořeněný kult kulturistiky, který se drží. Stále se v práci setkávám s tím, že klienti chodí do gymu s cílem zúčastnit se nějaké soutěže nebo aspoň chtějí být “namakaní”. Na druhou stranu stále přibývá návštěvníků gymů, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví, či se chtějí protáhnout po práci. Tomu svědčí i fakt, že skupinové lekce jako kruhové tréninky si stále drží své místo na poli fitness. Osobně jsem názoru nehledět na trendy a co je cool/in, ale věnovat se pohybu, který nám přináší radost.

Máš představu, jaké budou trendy ve cvičení příští rok?
Domnívám se, že se toho zase tolik nezmění. Troufám si odhadnout, že stále budou vyhledávány lekce jógy, skupinové lekce z řad LesMills. V uplynulých letech se do fitness trendů dostalo a posilovalo svoji pozici zdravotní cvičení či funkční trénink. Osobně doufám, že tyto trendy budou upevňovat svoji pozici.

foto: www.davidalessi.cz