Fitness trenérka Petra radí, jak běhat zdravěji

Za posledních několik let si běh získal takovou popularitu, že patří mezi nejoblíbenější volnočasové sporty. Nadšenci, kteří této aktivitě zcela propadli, je stále více a více. Paradoxně běh se řadí mezi sporty, jenž nejsou pro naše tělo prospěšné. Neděste se! Nebudu vám říkat, neběhejte, spíše naopak se zaměříme na to, co udělat, aby bylo vaše tělo na běh připravené.

Proč je běh pro naše tělo nezdravý?

Dnešní doba se nese ve znamení sedavých činností. Ráno vstaneme, sedneme do auta a dojedeme do práce. Tam si sedneme a sedíme osm a více hodin, v podvečer si opět sedneme do auta a dojedeme domů. Doma obujeme tenisky a vyběhneme ven. Naše tělo na tuto aktivitu po celodenním sezení není připravené. Díky tomu, že se celý den skoro nehýbeme, získáváme různé svalové dysbalance (některé svaly jsou přetížené, některé oslabené) a to se pak projevuje i v pohybu. Naše tělo tuto nerovnováhu kompenzuje tak, že do pohybu zapojuje svaly, které v daném pohybu být zapojené nemají, a to je právě celý kámen úrazu.

Ke zdravému běhu potřebujete být silní

Aby nedocházelo k přetěžování vašeho těla, zařaďte do svého běžeckého tréninku i cvičení zaměřená na posílení core, hýždí a zad.

CORE neboli střed těla je tvořen hlubokými svaly břicha a zad. Zajišťují správné držení těla, a jejich správou funkcí dokážeme redukovat například bolesti zad. Právě ty často může prohloubit běh. Do svého tréninku určitě zařaďte spory a podpory (a to zejména jako aktivační cvičení), ale i dynamické cviky. Díky těm si lépe uvědomíte práci těchto svalů při pohybu.  Skvělou inspiraci najdete v následujícím videu.

Hýžďové svaly společně s core (zejména svaly spodní části břicha) drží pánev a kyčle v neutrální pozici. Jinými slovy v pozici kdy jsou klouby centrované, pánev je dobře posazená na kyčle a při pohybu pracují ty správné svalové řetězce. Díky tomu je chráněna oblast beder a naše tělo pracuje i ekonomičtěji. Běh pro vás bude ne tak náročný. A co vlastně cvičit, abychom naše hýždě posílili. Určitě zapomeňte na cvičení na strojích, zanožovaní, či stahování hýžďových svalů. Vedle statických cviků volte i dynamické, které stimulují hýžďové svaly v pohybu. Skvělou volbou budou výpady vzad s přitažením nohy na horu. Inspiraci najdete v následujícím videu.

V běžecké přípravě nezapomínejte ani na zádové svaly v oblasti hrudníku. Kulatá záda totiž utlačují bránici, která pak nepracuje tak jak má a její práci přebírají ostatní dýchací svaly. Špatný dýchací stereotyp negativně působí na ekonomičnost běhu. Kulatá záda zhoršují i práci hrudníku při běhu. Zostřete na spodní fixátory lopatek a svaly mezi lopatkové. Ty můžete aktivovat společně s aktivací core, když budete cvičit spory a podpory. Kromě břišních svalů mají pozitivní vliv právě na svaly kolem lopatek.